Po co nam światłowód w czasach Internetu mobilnego – wykład dla młodzieży

W dniu 15 stycznia 2019 r.  o godz. 16:30 w budynku WE przy ul. 26 Kwietnia 10, odbędzie się wykład dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych pt. „Po co nam światłowód w czasach Internetu mobilnego”. Zajęcia poprowadzi dr hab. inż. Patryk Urban, prof. ZUT.

W nadchodzącej erze telekomunikacji mobilnej piątej generacji, czyli 5G, rola światłowodów będzie wyjątkowa i niezastąpiona.  Prowadzący na wykładzie skupi się na szczególnej zależności między transmisją optyczną wykorzystującą światłowody a transmisją bezprzewodową. Zostaną nakreślone podstawowe pojęcia z zakresu telekomunikacji oraz wyjaśnione zostaną fundamentalne zjawiska umożliwiające przesłanie informacji
drogą optyczną – światłowodową.

W części praktycznej przewidziane jest zadanie polegające na zestawieniu linii światłowodowej jednomodowej i wielomodowej oraz pomiary transmisyjne i reflektometryczne tej linii w Katedrze Telekomunikacji i Fotoniki. W części drugiej pokazane zostaną wybrane pracowanie badawcze w Laboratorium Technologii Teleinformatycznych i Fotoniki (LTTiF), w których odbywają się pomiary nowych typów światłowodów i czujników światłowodowych oraz tworzone są nowe topologie sieci światłowodowych.

Cykl wykładów dla młodzieży w roku akademickim 2019/2020

Serdecznie zapraszamy!